Žagarės vyšnių festivalis


Festivalio ištakos

Gilias istorines šaknis turintis Žagarės miestas, garsėjantis gamtos ir kultūros paveldu, žirgais ir vyšniomis, kasmet liepos trečią savaitgalį pakviečia į Žagarės vyšnių festivalį.

Idėja surengti pirmąjį Žagarės Vyšnių festivalį kilo britei Sarah Rabagliati (Mitrikei), kurią sužavėjo žagarvyšnių istorija. Ne žiemgališkos prigimties, bet savo kilme būdamas pietų krašto vaisius ši vyšnia atsitiktinai įaugo į Žagarės žemę ir tapo ją garsinančia dalimi.

Istoriniai dokumentai liudija, kad XX amžiaus pradžioje Sankt Peterburgo turguje buvęs įkurtas atskiras žagarvyšnių skyrius, o vienas Rygos fabrikas iš saldžių  uogų gamino likerį. Manoma, kad Sankt Peterburge poetas Sergejus Jeseninas su mylimąja šokėja Aisedora Dunkan ragavę žagarietiškų gardėsių.

XVIII amžiuje Žagarėje galiojo įstatymas, pagal kurį sodybose buvo privaloma pasodinti  porą vaismedžių, tarp kurių būtinaa vyšnia. Todėl festivalio misija tapo paminėti ir propaguoti Žagarės vyšnias, skatinti kraštiečius bei tautiečius neprarasti istorinės ir kultūrinės tautos atminties, tradicijų, patriotizmo, meilės gimtajai Žagarei, plėtoti šiaurės Lietuvos, buvusios žemgalių teritorijos, kultūrą.

Pirmasis festivalis sulaukė itin didelio susidomėjimo. Į jį atvyko net apie 4000 žmonių arba – net dvigubai daugiau negu miestelio gyventojų.

Nutarta tradiciją toliau puoselėti. Vyšnių derliaus metu įvairiose Žagarės istorinėse vietose organizuojami susitikimai, mugės, parodos, knygų pristatymai, žirgų čempionatai, sporto varžybos, koncertai. Turiningi, įvairūs, aukšto meninio lygio festivalio renginiai skiriami visiems: vaikams,  jaunimui,  šeimoms,  vyresnio amžiaus kraštiečiams bei svečiams.

Žagarės regioninio parko direkcijos darbuotojai, būdami pagrindiniai šio festivalio organizatoriai, kasmet  įdeda daug jėgų, entuziazmo ir laiko.

Naujas renginys jau tapo nuolatine tradicija,  išskiriančia Žagarė Lietuvoje, kaip buvusį tradicinį vyšnių kraštą. Vis įgaunantis naujas formas Žagarės vyšnių festivalis reprezentuoja Lietuvą, kasmet pritraukia daug svečių iš Lietuvos ir užsienio. Žagarės vyšnios pabrėžia miestelio unikalumą, savitą gyvenseną ir mąstymą, vietinį svetingumą ir požiūrį į savo praeitį, dabartį ir ateitį.

Žagarės vyšnių festivalis trunka keturias dienas. Festivalio programa kasmet  atnaujinama, renginių turinys keičiasi, tačiau išlaikoma protėvių tradicijų ir papročių puoselėjimo dvasia.

                      Nuotraukų galerija 

 El.p. zagaresvysniufestivalis@gmail.com


Puslapis "Žagarės vyšnių festivalis" atnaujintas 2017-11-15